جاذبه های توریستی استان

 

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه بسیار بوده، این شهر با آثار مهم تاریخی و فرهنگی کشورمان یکی از مهمترین شهرهای گردشگری ایران است.

 

در استان کرمانشاه ۳۰۰۰ اثر تاریخی برآورد شده‌ است که ۷۱۶ اثر آن به ثبت آثار ملی و یک اثر به ثبت اثر جهانی رسیده است.

در این میان بیستون کتیبه‌ای به جا مانده از داریوش شاه به ثبت جهانی رسیده ‌است. در همه جای استان آثار گرانبهایی دیده می‌شود.

تمامی این جاذبه‌ها وجاهای دیدنی کرمانشاه هر گردشگری را برآن می‌دارد که به این شهر زیبا سفر کند و از مهمترین جاذبه‌های گردشگری که در سطح ملی و جهانی ارزشمند هستند بازدید داشته باشد. تورهای بسیاری نیز وجود دارد که می‌تواند علاوه بر سفری راحت و برنامه‌ریزی شده گردشگران را در بازدید از بهترین جاذبه‌های ایران کمک کند.

بناهای تاریخی، مذهبی و فرهنگی

 

 

 

طاق‌بستان که یکی از معروف‌ترین مکان‌های توریستی شهر کرمانشاه است، مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها و سنگ نبشته‌های دوره‌‌ی ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد که شامل دو طاق بزرگ و کوچک و چند سنگ نبشته است.

آنچه روی سنگ‌های دو طاق حجاری شده، صحنه‌های تاریخی تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج‌گذاری شاهپور دوم و سوم است.

وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی مفرح تبدیل کرده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.

این اثر در ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. طاق‌بستان قرار بود روزی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گیرد اما مغازه‌های کبابی و خانه‌های اطراف آن مانع این اقدام هستند و مشکلات فراوانی نیز برای این اثر مهم تاریخی ایجاد کرده اند

.